For more information email: [email protected]
 

Results

NEWTOWN ST BOSWELLS & DISTRICT FARMERS SHOW

SATURDAY AUGUST 14TH 2021

Results

Champion Overall Hunter – Woodlands Candyman  Reserve Overall Hunter - Moylough Faughnan

In Hand Hunter Champion – Special Delivery, Mr E Jamieson  Reserve -  Cloonen Okay Dokay, Mr F Ainslie

Two year old – 1 Cloonen Okay Dokay, Mr F Ainslie  2 Ivy’s Legacy Caitlin Brown  3 Sisterpath Phoenix Mrs C Stewart

Three year old - 1 Special Delivery Mr E Jamieson  2 Redheart Ru Chubarry Mrs D Playfair

Ridden Hunters  Champion – Woodlands Candyman Mr J Wilson - Reserve – Moylough Faughnan Mrs E Donnan

Four or Five Year Old – Henry Higgins Miss K Rourke 2 Diva Mr C Storey  3 Talon Queen Mr A Douglas

Novice Working Hunter - 1 Woodlands Candyman Mr J Wilson 2 Moylough Faughnan Mrs E Donnan

3 Cuinnegan Galeforce Miss J Arres

Open Working Hunter - 1 Woodlands Candyman Mr J Wilson 2 Grant Mr S Runciman  3  Mia Miss E Brown

Ridden Hunter - 1 Woodlands Candyman Mr J Wilson  2 Moylough Faughnan Mrs E Donnan  3 Buccaneer Bay Stephanie Brand

Ridden Cob – I Magic Georgie Bell 2 The Govenor  Eilidh Drummond 3 Blacky Flynn Mrs L Anderson

Dressage Intro C 1 Renagh Ellie Meldrum 2 Mighty Mouse Claire White 3 Kilbree Chief Emma Gray

Dressage Prelim 7 1 Middlethird Cassanova Dawn Edgar 2 Connor Gracie Will 3 Dromalga Harrys Diamond Katy McFadyen

Dressage Prelim 12 1 If You Don’t Rosie Brickell 2 Kilmaquague King Nicola Leggate 3 Zakbar Star ian Clark

N27 1 Grant Stephen Runciman  2 Fyonnah Thomas 3 Kilmaquague King Nicola Leggate

Ridden Pony Classes Champion – Thistledown Woodpecker Jenny Jardine  Reserve – Waitwith Walwyn Elizabeth Cregan

Pony Equitation not exceeding 138 cms 1 Waitwith Walwyn Miss E Cregan  2 Ballyard Rebel Tim Miss M Murray 3 Blaenau Palila Miss A Cregan  

Leading Rein 1 Thistledown Woodpecker Miss J Jardine  2 Bishops Ditch Pickles Miss E Lindsay  3 Sparkles Miss T Parsons

Mountain & Moorland

Champion – Liath Miss J Walton  Reserve – Wenderris Charlie Fox Miss E Meldrum 

Large M & M Any Age In Hand 1 Liath Miss J Walton  2 Falfield Prim and Proper Mrs K Stewart 3 Glencarrig Blaze Mrs R Eccles 

Small M & M Any Age In Hand 1 Wenderris Charlie Fox Miss E Meldrum  2 Kinness Velma Rebecca Graham 3 Bushmoor Party Games Miss E Brown 

Large Ridden M & M 1 Falfield Prim and Proper Mrs K Stewart 2  Struan Of Inverdarroch Mrs C Redpath 3 Fergie Of Logierait Mrs A Fowlie

Small Ridden M & M 1 Telynau Divine Miss H Reshad 2 Waitwith Walwyn Miss E Cregan  3 Blaenau Palila Miss A Cregan 

Coloured Classes Champion – Cockney Rebel Mrs K Stewart Reserve – Domino Miss L Douglas

Coloured Horse or Pony Any Age In Hand 1 Shanbally Martel Jackie Price 2 Cockney Rebel Mrs K Stewart 3 Kirkton Tinkerbelle Angela Elliot  

Coloured Horse Under Saddle - 1 Cockney Rebel Mrs K Stewart 2 Domino Miss L Douglas 3 Shanbally Martel Jackie Price

Veteran Classes Champion – Razz Emily Rainbow Reserve – Renvarg The Artist Miss E Neill

Veteran Horse or Pony 15 Years & Over In Hand 1 Razz Emily Rainbow 2 Peter Pan Laura Ross  3 Owston Harliquin Torrin Warden

Veteran Horse or Pony 15 Years & Over Under Saddle – 1  Renvarg The Artist Miss E Neill 2 Blacky Flynn Mrs L Anderson  3 The Govenor  Eilidh Drummond

Working Hunter Ponies  Champion – Mia Miss E Brown  Reserve – Ardagh Bobby Miss V Edgar

Exceeding 153 cms - 1 Ardagh Bobby Miss V Edgar  2 Carrhouse Exchange Rate Miss L Smith

Not exceeding 153 cms - 1 Mia Miss E Brown  2 Carrhouse Exchange Rate Miss L Smith

Not exceeding 143 cms - 1 Abercynn Puck Miss E Lawson 2 Hilin Puffin Miss C Oakes 3 Lyndhurst Red Regent Miss F Cromarty

M & M Working Hunter Ponies Champion – Telynau Divine Miss H Reshad  Reserve – Renvarg The Artist Miss E Neill

Not exceeding 133 cms – I Waitwith Walwyn Miss E Cregan  2 Telynau Divine Miss H Reshad  3 Rosspurs Jenny Wren Miss E Meldrum

Not exceeding 143 cms – I Renvarg The Artist Miss E Neill 2 Stormydown Gentleman Jim Miss H Reshad 3 Grahamsley Solar Eclipse Miss L Hay

Not exceeding 148 cms – I Lyndhurst Red Regent Miss F Cromarty 2 Fergie Of Logierait Mrs A Fowlie 3 Deanbrae Robin Miss R Shiell

 

Show Jumping Beginners 1= Rosspurs Jenny Wren Miss E Meldrum & Connor Miss G Will 3  Milky Way II Ashley Fairbairn

Nursery -   1 Buttercup Missy Christopher Lawson  2 Oakley Victoria Cuthbert 3 Mighty Mouse Claire White

Novice -  1 Buccaneer Bay Stephanie Brand  2 Lyndhurst Red Regent Frankie Cromarty 3  Rupert of Huntshaw Sarah Allan

Intermediate - 1 Teddiemoy Katy Simpson 2 Carrhouse Exchange Rate Sophie Smith 3 Dromalga Harrys Diamond Katy McFadyen

Open -  1 Grant Stephen Runciman 2 Tadpole Katie Reddihough 3 Dromalga Harrys Diamond Katy McFadyen

Retrained Racehorses

Champion -  Sleep In First Mrs J Fox Reserve – Indepub Jilly Rae

In Hand:  1 Sleep In First Mrs J Fox 2 Kelpies Myth Kelly Mitchell 3 Shantou Magic Charlotte Watson

Ridden: 1 Indepub Jilly Rae 2 Mill Island Katie Rourke 3 Kilbree Chief Emma Gray